Blog

opaľovanie počas zimy, ochranný faktor, zima, žena

Potrebujem opaľovací krém aj počas jesene a zimy?

Nepochybujeme o tom, že vám záleží na vašej pokožke a vašom zdraví. Inak by ste si tento článok neotvorili a neprečítali si ho do konca. Ak radi a veľa čítate o starostlivosti o pleť, je pravdepodobné, že krém na opaľovanie určite poctivo nanášate počas jarných aj letných mesiacov. Mnoho ľudí však robí jednu zásadnú chybu v otázke zdravia pokožky – nepoužívajú opaľovací krém v jesenných a zimných mesiacoch.

To je, nanešťastie, obrovská chyba. Vedeli ste, že ročne je diagnostikovaných viac ako 75 000 prípadov melanómu? Alebo že na rakovinu kože zomrie viac ako 10 000 ľudí ročne? Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia, je načase natierať sa krémom s SPF po celý život.

Opaľovací krém iba v lete

Mylná predstava mnohých samozvaných dermatológov. Pravdou je, že opaľovací krém by ste mali nosiť, keď je slnečno, ale aj keď je pod mrakom, prší sneží alebo je jednoducho chladné jesenné alebo zimné počasie. Teda vždy. Táto mylná predstava je pochopiteľná, pretože horúčavy a slnečné lúče spolu často súvisia. Toto presvedčenie ale vedie k zanedbávaniu pokožky počas chladnejších jesenných a zimných mesiacov, aj keď slnko jasne svieti.

Ochranný faktor počas zimy

Paradoxné je, že sneh disponuje schopnosťou odraziť škodlivé UV lúče ešte agresívnejšie. Použitie slnečnej clony sa tak na svahoch stáva ešte dôležitejším, ako keby ste sa prechádzali mestskými uličkami v príjemnom letom počasí. Či už lyžujete, snowboardujete alebo relaxujete na svahu, aj počas zimy by ste sa mali natierať spoľahlivou ochranou proti slnečnému žiareniu.

Ako je to na jeseň?

Mnoho ľudí teda predpokladá, že keď je počasie na jeseň zväčša zamračené, oblačnosť ich pred škodlivosťou slnečného žiarenia ochráni. Opäť sa však dostávame k tomu, že toto tvrdenie je poriadny mýtus! UVA lúče, ktoré sa zastavujú podstatne menej ľahko ako UVB lúče, prenikajú do oblačnosti a môžu tiež prechádzať oknami. To znamená, že ak chodíte vonku vtedy, keď je pod mrakom, alebo sedíte blízko okna, určite potrebujete krém na opaľovanie s vysokým SPF. Mnoho zamračených alebo daždivých dní je navyše čiastočne slnečných, v takom prípade si ani nemôžete dovoliť zanedbávať opaľovací krém.

Najlepšie urobíte, ak…

Začnete s každodenným používaním krémov na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom. Zvoľte si takú značku krému, ktorá sa vám páči, vyhovuje vám, nedráždi vašu pokožku a používajte ju každé ráno. Ak používate dekoratívnu kozmetiku, mali by ste vedieť, že obsah SPF v nej nemusí stačiť. Preto odporúčame, aby ste sa poistili práve klasickým opaľovacím krémom. Zároveň sa uistite, že používate krém, ktorý blokuje nielen UVA, ale aj UVB slnečné lúče.

Je vaša pleť poškodená vplyvom slnečného žiarenia? Objavili sa na nej nepekné pigmentové škvrny? Práve pre riešenie tohto problému sme sa s množstvom top odborníkov na kožu rozhodli vyvinúť unikátnu formulu v podobe depigmentačného krému LipogelK5, ktorý si poradí s vašimi pigmentovými škvrnami už do niekoľkých týždňov!