Blog

zena so zacervenanou pokozkou od opalenia

Čo znamená označenie SPF a prečo je dôležité?

Každá beauty vlogerka vám už asi odporučila používanie krémov s ochranným faktorom na dennej báze. Tu sa však dostávame aj k faktu, že väčšina ľudí ani len netuší, čo dané označenia na opaľovacom kréme vlastne znamenajú. Chráni teda opaľovací krém s vysokým SPF našu pokožku lepšie ako krém s nižším SPF?

 

Význam čísla SPF

Číslo SPF označuje pomer času, za ktorý sa vaša pokožka začne v dôsledku slnečného žiarenia červenať s použitímbez použitia akéhokoľvek ochranného krému. Čiže, keby ste použili ochranný krém s SPF 30, môžete byť na slnku 30-krát dlhšie, ako keby ste nemali žiaden opaľovací krém.

 

Množstvo pohltených lúčov SPF

SPF 30 umožňuje prepustiť cez vašu pokožku asi 3 % UVB lúčov. Pri SPF 50 sú to už len približne 2 % týchto lúčov. Je tento rozdiel naozaj taký malý? V podstate áno. Avšak, len do chvíle, keď si uvedomíte, že SPF 30 umožňuje vašej pokožke o 30 % viac UV žiarenia.

 

Vyššie alebo nižšie SPF

Predstavme si, že sa nachádzame v ideálnych podmienkach, teda v laboratóriu. V takomto prípade skutočne platí, že opaľovací krém s vyššou ochranou SPF a pokrytím širokého spektra žiarenia ponúka aj väčšiu ochranu ako porovnateľné výrobky s nižšími hodnotami SPF. Pred spálením UVA a UVB lúčmi, ale aj pred poškodením DNA.

Skutočný život však nie je laboratórium. V reálnom živote výrobky s veľmi vysokými SPF často vytvárajú falošný pocit bezpečia. Tí, ktorí ich používajú, bývajú na slnku oveľa dlhšie, nehľadajú tieň, nenosia klobúk alebo zahaľujúce oblečenie. V konečnom dôsledku sa tak na ich pokožku dostáva oveľa viac poškodenia UV žiarením.

 

Rizikové skupiny

Ako pri každom ochorení, aj v prípade SPF a opálenia pokožky, existuje niekoľko rizikových skupín ľudí náchylnejších na spálenie. Ide väčšinou o ľudí s vysokým rizikom rakoviny kože, genetických chorôb, ako je albinizmus alebo xeroderma pigmentosum, s niektorými poruchami imunity či pigmentovými škvrnami nemusí stačiť ani krém s ochranným faktorom SPF 50. To isté platí pre mimoriadne aktívnych ľudí, ktorí trávia veľa času činnosťami v exteriéri, ako napríklad pešia turistika alebo lyžovanie vo vysokých nadmorských výškach či dovolenkári v oblasti rovníka.