Blog

krasna zena s pehami a klobukom na ochranu proti slnku

Ako predísť vzniku pigmentových škvŕn?

Keď sú vaše bunky zdravé, produkujú akurátne množstvo melanínu, ktorý uržiava našu pokožku prirodzene sfarbenú. V prípade porúch depigmentácie kože sú tieto bunky v dôsledku najrôznejších vonkajších i vnútorných vplyvov poškodené. Vedeli ste však, že až 90 % zmien na koži, ako vrásky, pigmentácie či pokles kontúr, je výsledkom škodlivého UV žiarenia?

 

Ochrana pred slnečným žiarením

Základom zdravej pokožky bez zmien pigmentu je nepochybne ochrana pred nebezpečným slnečným žiarením, teda využívanie SPF. Zabezpečenie správnej ochrany pokožky, ale aj obmedzenie vystavovania sa UV žiareniu je tým najzákladnejšímnajspoľahlivejším opatrením, ktoré môžete urobiť. To znamená, že na pokožku aplikujeme dostatočné množstvo opaľovacích prípravkov a obmedzíte čas strávený na slnku.

Ako na to? Mali by ste voliť prípravky obsahujúce jednak UVA filter spôsobujúci starnutie pokožky, ale aj UVB filter pre ochranu pred jej spálením. Zároveň majte na pamäti, že účinnosť každého filtra časom vyprchá. Preto by ste sa mali natierať každé 2 – 3 hodiny a samozrejme, vyhýbajte sa slnečnému žiareniu medzi 10 – 16 hodinou. Keď sa však už aj slnku nevyhnete, široký klobúk a okuliare sú MUST HAVE!

 

Starajte sa o svoju pokožku

Okrem ochrany vašej pokožky pred UV žiarením by ste mali podniknúť i niekoľko každodenných krokov starostlivosti o pokožku.  Používajte výhradne prostriedky šetrné k vašej pokožke. Vyhýbajte sa prípravkom, ktoré by ju mohli poškodiť, popraskať alebo poškriabať. Vynikajúcim prostriedkom, ako udržať vašu pokožku zdravú je dostatočná hydratácia, teda využívanie zvlhčovačov pokožky alebo chladiaceho mlieka. A nesmieme zabúdať ani na odstránenie odumretých kožných buniek exfoliáciou.

zena na plazi s klobukom ako ochranou pred slnecnym ziarenimPozor na užívanie liekov

Pred užívaním akýchkoľvek liekov sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Niektoré pridané látky v liekoch a v kozmetike môžu, aj napr. v spojení so slnečným žiarením, spôsobiť zvýšenú produkciu melanínu. Medzi najčastejšie a najznámejšie spúšťače podporujúce vznik pigmentových škvŕn patrí hormonálna antikoncepcia a hormonálna substitučná liečba.

 

Dedičná depigmentácia

Rovnako ako pri mnohých zdravotných problémoch aj tu existuje predpoklad, že do pigmentácie je zapojený aj genetický prvok. Preto neváhajte a zistite, či máte vo svojej rodinnej anamnéze aj problémy s hyperpigmentáciou!

 

Depigmentačné prípravky

Máte už na vašom tele nejaké neestetické pigmentové škvrny, ktorých sa chcete zbaviť? Dajte zbohom hnedým škvrnám! Vyskúšajte depigmentačný Lipogel K5 proti hnedým škvrnám s rýchlym a účinným bieliacim efektom.