Blog

zena si aplikuje krem s ochrannym faktorom SPF

Prečo používať ochranný faktor aj počas zimy?

V posledných rokoch sa v kuloároch beauty komunity horlivo rozpráva o potrebe používania ochranného, resp. opaľovacieho krému počas celého roka. Je to naozaj pravda? Mali by sme používať krém s SPF aj mimo letnej sezóny?

 

Ultrafialové žiarenie

Kiež by sme na túto otázku mali krátku a jednoduchú odpoveď. V skutočnosti je to trochu komplikovanejšie. Ultrafialové svetlo je pre človeka neviditeľné, pretože má kratšie vlnové dĺžky ako svetlo, ktoré reálne vidíme. V UV spektre existujú dva typy lúčov. Tie môžu poškodiť DNA v kožných bunkách a viesť k nebezpečnej rakovine kože. Našu pokožku by sme tak mali chrániť dvojnásobne, teda pred oboma typmi UV žiarenia.

Lúče UVB

Lúče ultrafialového žiarenia B alebo lúče s krátkym vlnením neprenikajú tak hlboko pod pokožku. Sú príčinou začervenania a spálenia od slnka. Najintenzívnejšie ich pociťujeme od skorej jari do skorej jesene. A navyše, aj počas najslnečnejších hodín dňa. Mnohé z týchto lúčov sa môžu dostať na zemský povrch a ľahko sa odraziť od snehu a ľadu. To ich robí väčšou hrozbou na zjazdovkách a vo vyšších nadmorských výškach počas slnečných dní.

Lúče UVA

Spôsobujú poškodenie kože. To síce vedie ku krásnemu opáleniu našej pokožky, no aj ku starnutiu pokožky a vráskam. Sú prítomné rovnako v chladnejších a oblačnejších mesiacoch. Ba dokonca, aj v tieni a v interiéri. Aj napriek tomu, že máte na sebe vrstvu oblečenia. Lúče UVA sú v podstate všadeprítomné, dokonca aj v malom množstve.

Je SPF potrebné aj v zime?

Určite áno! Všetci dermatológovia vám na 100 % odporúčajú používanie ochranného krému s označením „široké spektrum“. To znamená, že produkt obsahuje zložky chrániace nielen pred UVB, ale aj pred UVA lúčmi.

 

Takáto starostlivosť o pokožku zabráni kumulácii slnečného žiarenia a výsledným jemným čiaram a vráskam, zmene farby pokožky, ba dokonca, aj rakovine kože. Taktiež by ste mali uprednostniť opaľovacie krémy s aktívnym opaľovacím krémom. Mal by tak obsahovať prísady ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré fyzicky blokujú škodlivé lúče a aplikujete ich z ruky priamo na telo.