Blog

dve zeny leziace na plazi na priamom slnecnom ziareni nebezpecnom pre ich pokozku

Akú úlohu zohráva v ľudskom tele melanín?

Melanín je názov biologického pigmentu, ktorý určuje nielen farbu našej pokožky, ale aj odtieň našich vlasov. Tento pigment vzniká v epiderme, teda najvrchnejšej vrstve kože a produkujú ho špeciálne bunky, tzv. melanocyty. Tie môžu navyše hladinu produkcie melanínu regulovať, t.j. zvyšovať alebo znižovať, v závislosti so zmenami vonkajšieho prostredia. Prečo je melanín pre maše telo dôležitý a aké sú jeho funkcie?

Ochrana proti slnku

Nebezpečné UV žiarenie zo slnka je známy karcinogén. Pri dostatočne vysokej expozícii môže viesť až k vytvoreniu príbuzných typov melanómu, ktoré sú malignitami kože. Melanómy, samozrejme, môžu mať fatálne následky, akým je napr. rakovina kože. Preto by ste ochranu voči intenzívnemu slnečnému žiareniu rozhodne nemali podceňovať. A už vôbec nie, keď vám prezradíme, že riziko malígneho melanómu u ľudí európskeho pôvodu je desaťkrát väčšie ako u Afroameričanov.

Zdravé opálenie

Keďže hladina UV žiarenia v našich zemepisných šírkach počas roka kolíše, melanín nám umožňuje, aby bola naša pokožka počas leta krásne opálená. To znamená, nie spálená, ani nie úplne bledá, ale tak akurát, teda bronzovo opálená.

Avšak, existujú aj ľudia, u ktorých je táto schopnosť geneticky obmedzená, prípadne neprítomná. Ide zväčša o ľudí s pehami a ryšavými vlasmi, ktorí sú mimoriadne náchylní na popáleniny spôsobené slnkom. Preto si ich pokožka vyžaduje ešte dôkladnejšiu starostlivosť.

Proti popáleninám

Každá abnormalita so sebou prináša určité nevýhody. V prípade, že je melanínu v koži príliš málo, môže vystaviť jednotlivcov zvýšenému riziku spálenia pokožky a malignitám kože. A naopak, ľudia s nezvyčajne vysokou hladinou melanínu v tele môžu mať predispozíciu na nedostatok vitamínu D. Prečo je to tak?

Hlavným zdrojom vitamínu D v tele je v skutočnosti prírodný prekurzor tohto vitamínu, ktorý sa pôsobením slnečného žiarenia premieňa na aktívnu formu vitamínu D. Tmavšie povrchy majú tendenciu skôr odrážať než absorbovať UV žiarenie. Ľudia s tmavšou pokožkou tak absorbujú menšiu časť UV žiarenia, ktorému sú vystavení a ľudia so svetlejšou práve naopak, čiže zväčša trpia nepríjemnými popáleninami. Avšak, pigmentové škvrny nespôsobuje len slnečné žiarenie.

Trávenie

Vitamín D je zároveň mimoriadne potrebný v črevách. To preto, aby čo najúčinnejšie absorboval prvky ako vápnik či fosfor. Oba tieto prvky sú potrebné pre správny rast a údržbu kostí. Aj keď niektoré vitamíny D môžu pochádzať z potravinových zdrojov (vaječné žĺtky a určité ryby), až 90 % z nich je syntetizovaných v pokožke z derivátov cholesterolu. Vitamín D je preto potrebný nielen pre integritu kostry, ale môže tiež pomôcť pri prevencii niektorých foriem rakoviny.

 

Máte už nejaké nedokonalosti pochádzajúce so slnka? Trpíte pri pohľade na vaše jazvy spôsobené akné? Alebo jazvami po spálenej koži či hnedými pigmentovými škvrnami, ktoré vám pribudli vekom? Najefektívnejším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je využívanie depigmentačného gélu Lipogel K5 proti nedokonalostiam pleti s účinným bieliacim efektom. Zbavte sa vašej nedokonalosti rýchlo, no najmä účinne hneď teraz!