5 tipov, ako sa zbaviť tmavých škvŕn po akné
Niektoré miesta na našej pokožke môžu stmavnúť po zápale kože. Napríklad zápalu spôsobeného akné. Ľudia trpiaci kožnými problémami, ako ekzém, akné, lupus či iným poškodením kože, sú často náchylní aj na problémy spojené s hyperpigmentáciou. Ako sa ale zbaviť už vzniknutých tmavých škvŕn po akné? Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako na to a jeden náročnejší bonusový tip navyše!
Lokálna liečba
Mnoho dermatológov vám na extrémne silné akné väčšinou predpíše kortikosteroidy. Avšak, vždy je potrebné dopátrať sa k podstate veci. Je vaše akné odpoveďou na stres alebo ide o hormonálne akné?
Pre ľahšie formy akné odporúčame domácu liečbu. Mnoho ľudí používa na liečbu hyperpigmentácie množstvo účinných kozmetických produktov, ktoré boli donedávna dostupné len ako ošetrenia v salónoch krásy. Beauty produkty však postupne opúšťajú prostredie salónov a na trhu je čoraz viac produktov s menšou koncentráciou účinných látok.
Aké ingrediencie zosvetľujúce tmavé škvrny po akné sú pre vás ideálne?
#1 Peelingové kyseliny
Odumretá koža na našej tvári je dôvodom, prečo je naša pleť niekedy sivá a unavená. Samozrejme, že pokožka sa jej zbavuje aj sama, no vekom sa tento proces výrazne spomaľuje až zastavuje. Preto je na mieste našej pleti dopomôcť. Riešením je mechanická alebo chemická exfoliácia.
Mechanický peeling obrusuje pleť pevnými časticami (cukor, soľ či káva) a môže na nej vytvárať malé mikrotrhlinky, z ktorých vznikajú vrásky. Chemický znie síce agresívnejšie a škodlivejšie, no pravda je taká, že jemne a šetrne rozpúšťa všetky nežiadúce odumreté bunky v pleti a efektívne ju vyčistí.
Medzi TOP peelingové kyseliny pre aknóznu pleť a zjemnenie hyperpigmentácii sú nasledovné:
- Kyselina mliečna (Lactic acid)
- Kyselina glykolová (Glycolic acid)
- Kyselina mandľová (Mandelic acid)
- Kyselina salicylová (Salicylic acid)
#2 Retinoidy
Kyselina retinová alebo tretinoín je antioxidantu a forma vitamínu A. Samozrejme, existuje množstvo jemnejších, prírodných alternatív retinolu, ako šípkový olej alebo bakuchiol. Či už si zvolíte jemnejšiu alebo koncentrovanejšiu verziu retinolu, vašej pleti prinesie množstvo blahodarných účinkov:
- anti-ageingová kyselina
- redukcia vrások
- podpora tvorby kolagénu
- vyhladzuje povrch pleti
- zjednocuje tón pleti
- zmenšuje póry
- zlepšuje akné
- zjemňuje hyperpigmentácie
Tento malý zázrak totiž môže pri nesprávnom zaobchádzaní spôsobiť podráždenie, začervenanie alebo citlivosť pokožky. Produkty obsahujúce túto kyselinu by preto mali byť zabalené vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Začínať by ste mali s malými koncentráciami – primiešajte si ho do vášho hydratačného krému, nepoužívajte ho každý deň a pod. Navyše, retinoidy aktivujú fotosenzitivitu, nutnosťou je preto použitie krému s SPF vždy po použití retinolu!
#3 Vitamín C
jedným z vynikajúcich antioxidantov pre naše telo je práve vitamín C. Aké sú jeho účinky na pleť?
- Rozjasňuje pleť
- Zjednocuje tón pleti
- Zmierňuje hyperpigmetnácie, jazvy, vrásky, akné
- Potláča tvorbu melanínu
- Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu
- Chráni pred oxidačným stresom
- Neutralizuje voľné radikály
#4 Pidobenzón
Výsledky klinických testov preukázali, že zosvetľujúca látka Pidobenzón, ktorá je v 4 % koncentrácii zastúpená najmä v kréme Lipogel K5, má skutočne depigmentačné účinky. Lipogel K5 je mimoriadne účinným prostriedkom proti hnedým škvrnám spôsobených akné a jeho rýchly a účinný bieliaci efekt prispieva k normalizácii pigmentácie pokožky.
#5 BONUS: Kozmetické procedúry
verte či nie aj kozmetické procedúry nie sú len reklamným ťahom. Môžu tiež zosvetliť oblasti pokožky a znížiť tak výskyt hyperpigmentácie. Tieto postupy sú mimoriadne účinné najmä v spojení s doplnkovou starostlivosťou o pleť, o ktorých sme doteraz písali, vrátane depigmentačných krémov. Ktoré sú tie najefektívnejšie?
- Laserová terapia
- Intenzívne pulzné svetlo
- Chemický peeling
- Mikrodermabrazia