Blog

4 možnosti, ako vyriešiť problém s hyperpigmentáciou

Hyperpigmentácia je lekársky termín používaný pre tmavé škvrny na pokožke. Tmavé pigmentové škvrny sú výsledkom nadmernej produkcie melanínu, čo môže byť spôsobené napríklad jazvami po akné, nadmerným slnečným žiarením či vplyvom hormónov.

Ak trpíte týmto problémom aj vy, nevešajte hlavu. Tento stav pokožky je medzi ľuďmi veľmi rozšírený a existuje niekoľko rôznych možností liečby.

pigmentove skvrny lipogel K5

Krémy s bieliacim účinkom

Práve krémy s bieliacim účinkom sú najčastejším riešením, po ktorom, mnohí s týmto problémom, siahajú. Lipogel K5 patrí tiež medzi lekársku kozmetiku, ktorá pomáha v boji proti pigmentovým škvrnám. Vďaka svojej forme lipogélu sa ľahko nanáša a vstrebáva do pokožky a je vhodné ho používať aj pod make up.

Prečo siahnuť práve po tomto riešení? Bieliace krémy alebo gély fungujú najlepšie na ploché pigmentové škvrny akými sú aj melazma alebo starecké škvrny, ktoré patria medzi najčastejšie druhy pigmentových škvŕn. Toto riešenie je prístupné a cenovo dostupné pre všetkých. Práve preto po ňom siahajú ľudia ako po prvej možnosti a častokrát je toto riešenie v boji proti pigmentovým škvrnám účinné.

Kyseliny na tvár

Ďalšou možnosťou sú práve kyseliny na tvár alebo inak nazývané aj kožné kyseliny. Tie pôsobia odlupovaním vrchnej vrstvy pokožky. V podstate tento proces spočíva v obnovovaní kožných buniek a pomáha vyrovnať tón vašej pokožky.

Rovnako ako krémy s bieliacim účinkom je aj táto možnosť jednoducho dostupná.

Medzi obľúbené možnosti patria namä:

  • Alfa hydrokyseliny (kyselina glykolová, mliečna, citrónová či vínna)
  • Kyselina azealová
  • Kyselina salicylová
  • Vitamín C vo forme kyseliny l-askorbovej)

Dôležité je však myslieť na to, že riešenie vo forme týchto kyselín je účinné v prípade strednej až nízkej hyperpigmentácie.

 

Chemický peeling

V chemickom peelingu sa používajú kyseliny vo vyšších koncentráciách a na ošetrenie požadovanej oblasti pokožky. Tento proces spočíva v znižovaní hyperpigmentácie odstraňovaním epidermy.

V prípade, že sa rozhodnete pre chemický peeling, určite sa zverte do rúk profesionálneho dermatológa. Hoci je tento peeling častokrát účinnejší a silnejší ako vyššie spomínané spôsoby odstraňovania pigmentových škvŕn, spolu s tým so sebou nesie aj vyššie riziko vedľajších účinkov. Medzi tieto vedľajšie účinky najčastejšie patrí začervenanie, podráždenie a pľuzgiere až jazvy. Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zvážiť je aj to, koľko času trávite na slnku. V prípade, že svoju pokožku vystavujete pravidelne slnečnému žiareniu sa tento spôsob liečby pigmentových škvŕn neodporúča. Najlepším riešením je po chemickom peelingu  používanie krému s vysokým SPF.

 

Terapia IPL

IPL terapia je druhom neablatívneho laserového žiarenia a zvyčajne vyžaduje pre požadovaný účinok viac sedení. IPL terapia používaná pri problémoch s vysokou pigmentáciou je vhodná, rovnako ako v prípade kyselín a krémov, na riešenie problémom s plochými tmavými škvrnami. Navyše, keďže IPL tiež stimuluje tvorbu kolagénu, pomáha znížiť výskyt drobných vrások, žiliek a rozšírených pórov.

Dajte stop pigmentovým škvrnám a siahnite po dostupnom riešení vo forme Lipogel K5, ktorý vďaka svojmu bieliacemu efektu pomáha zosvetliť pigmentové škvrny spôsobené hormónmi, vekom alebo častým slnečným žiarením.