Blog

Tmavé škvrny a jazvy po akné. Takto sa ich zbavíte!

Prečo sa na tvári objavujú jazvy?

Jazvy po akné trápia množstvo ľudí s problematickou pleťou. Môžu byť dôsledkom veľmi výrazného akné, ktoré sa vám nepodarilo včas podchytiť. Jazvičky však môžu poznať aj ľudia, ktorí si vyrážky odstraňovali sami doma a nešetrne. Existujú však spôsoby, ako nežiadúce stopy po akné odstrániť.

Zatiaľ čo u ľudí s tmavším odtieňom pleti sa objavujú tmavé fľaky po akné, ľudia s bledšou pleťou mávajú na tvári začervenanie. Ak takéto stopy po vyrážkach trápia aj vás, vyhnúť by ste sa mali napríklad slnečnému svetlu. Počas letných dní preto používajte krém s vysokým ochranným faktorom, ktorý zabráni vzniku stôp po akné. Dbať by ste mali aj na dostatočný pitný režim, vďaka ktorému bude pokožka elastickejšia a bude sa ľahšie regenerovať.

Existujú aj zaručené „babské recepty“, ktoré majú pomôcť pleti zosvetliť škvrny. Hovorí sa o citrónovej šťave, kokosovom oleji, sóde bikarbóne ale aj mede. Ide však o neoverené rady, preto s nimi narábajte opatrne. Odporúčame poradiť sa s kožným lekárom, ktorý vám na základe vašej situácie poskytne tie najlepšie rady.

Zosvetľujúce krémy

Krémy sú najčastejším spôsobom, ako riešiť stopy po akné. Predtým, ako si nejaký kúpite, by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.  Krémy sú cenovo dostupné a preto by nemal byť problém si ich zakúpiť. Buďte však trpezliví, pleť sa vám zo dňa na deň nenapraví do pôvodného stavu. Keď však do starostlivosti investujete dostatok času, môže sa vám podariť jazvičky a tmavé fľaky po akné zmierniť, v niektorých prípadoch aj z časti odstrániť.

Peeling

Pokiaľ sa rozhodnete použiť chemický peeling, mali by ste počítať s istým rizikom. Pri tejto metóde sa používajú rôzne koncentrácie kyselín, ako je napríklad kyselina salicylová a kyselina trichloroctová. Odstraňujú sa vrchné vrstvy kože, s ktorými teda pokožku opúšťajú aj stopy po vyrážkach a akné. Je teda pravdepodobné, že sa po zahojení tváre tmavé fliačky už neobjavia. Pleť však môže byť po chemickom peelingu veľmi citlivá.

Laserová terapia a liečba svetlom

Stopy po vyrážkach spôsobených akné je možné ďalej ošetriť laserom alebo svetlom. Po tejto metóde by ste mali siahať až keď zlyhá všetko ostatné.

Svetlo v rôznej intenzite, v rôznych vlnových dĺžkach a pulzoch zahrieva a ničí pigmentové bunky (v lekárskej terminológii sa tento proces nazýva fototermolýza). Odpadové látky a pigmentové škvrny potom telo rozloží a vylúči. Tento proces má však aj nevýhody. Dôsledkom tejto metódy je mierne poškodenie kože, ktoré môže použitie lasera spôsobiť.

Použiť sa dajú aj ihly

Existujú aj spôsoby odstránenia jaziev po akné, ktoré sa vykonávajú pomocou ihiel. Pod prehĺbenie atrofických jaziev sa vpichuje kyselina hyalurónová, ktorá vypĺňa jamky jaziev. Kyselina sa však v tele postupne rozkladá, preto sú výsledky iba krátkodobé. Dostupné sú aj pomôcky s mikroihlami pre domáce použitie. Najlepšie a najbezpečnejšie zákroky s aplikáciou mikroihiel vám však vždy vykoná dermatológ alebo kozmetický salón. Predídete tak riziku ďalšieho zápalu.

Dajte stop hnedým škvrnám a siahnite po kréme Lipogel K5, ktorý vďaka svojmu bieliacemu efektu účinne pomáha zosvetliť pigmentové škvrny spôsobené hormónmi, vekom alebo častým slnečným žiarením.