Blog

Pigmentové škvrny u detí: Je dôvod na obavy?

Objavili ste na pokožke vášho dieťatka podozrivú škvrnu? Dôvodov zmeny pigmentácie môže byť niekoľko a nie vždy je dôvod na obavy. Určite je však potrebné spozornieť a objavenú škvrnku sledovať.

 

Porucha pigmentácie sa zvyčajne objavuje u dospelých. Vplyv na výskyt škvŕn môže mať vek, genetika, ale aj hormonálne zmeny. U detí sa však tmavé, bledé alebo ružovkasté fliačiky môžu objaviť tiež. Pigmentové škvrnky sa najčastejšie vyskytujú na rukách, tvári, ale i na chrbte. Ide o jasne odlíšiteľné a ohraničené bledšie či tmavšie miesta.

Poruchy pigmentácie sú spojené s nesprávnym fungovaním melanínu v tele. To spôsobuje buď hyperpigmentáciu, teda tmavé škvrny, alebo depigmentáciu, teda svetlejšie škvrny. V prípade svetlých škvŕn môže ísť o ochorenie vitiligo alebo o albinizmus. Nech už sa vám na tele objavia škvrny akejkoľvek farby, mali by ste so svojim dieťatkom navštíviť pediatra.

 

Prečo sa škvrny objavujú?

Pokožka nám zmenou sfarbenia dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Škvrny môžu poukazovať na chorobu, ale vedia byť aj dôsledkom dlhého pobytu na slnku a nedostatočnej ochrany. Pokiaľ sa fliačky objavia u malých detí, dôvodov môže byť viac.

Ako sme už spomínali, môže ísť o prejav choroby. V hlavnej úlohe však väčšinou býva genetika. Deti môžu po svojich rodičoch zdediť aj pigmentové fliačky, občas dokonca na rovnakých miestach. To však neznamená, že by ste nemali fliačik pozorne sledovať a o to viac dbať na ochranu vášho dieťaťa pred slnkom. Pokožka malých detí je veľmi citlivá na slnečné lúče a ochranu netreba podceňovať.

Aj v prípade detí sa môžu objavovať fliačky rôznych farieb. U bábätiek sa môžu objaviť ružové fliačky na hlavičke a na telíčku, tie však zvyčajne zmiznú. Niekedy môže ísť o reakciu na stravu. Na pozore sa treba mať pokiaľ sa fliačiky objavujú na viacerých miestach alebo rastú.

 

Na vine sú aj hormóny

Škvrny sa zvyčajne u detí objavujú po desiatom roku života. Prichádzajú spolu s pubertou ako dôsledok hormonálnych zmien a častejšie sa vyskytuje u žien. Keď sa hormóny ustália, škvrny môžu zmiznúť. Nie je však nezvyčajné, že na tele zostanú. Poväčšine ide už o estetický problém, ktorý sa však dá riešiť.

V minulosti boli pigmentové škvrny doživotným problémom. Dnes existujú krémy, ktoré dokážu tmavšie škvrny z tela postupne odstraňovať. K5 je depigmentujúci lipogel proti hnedým škvrnám na koži s rýchlym a účinným bieliacim efektom na hnedé škvrny. Jeho pravidelné používanie vás môže tmavých škvŕn zbaviť natrvalo.